Kauhajoen Joulun 1958–1972 kirjoittajat ja kuvataiteilijat 

Kauhajoen Joulu -lehti on Kauhajoki-Seura ry:n toimittama ja kustantama kotiseutulehti, joka on perustettu 1958 ja ilmestyy kerran vuodessa.

Ratkaisevan panoksen kaiken onnistumiseksi vuodesta ja vuosikymmenestä toiseen olette antaneet te sadat kotiseudun ystävät ja luovan työn tekijät. Joululehtemme suunnittelu, toimittaminen, kirjoittaminen ja kuvittaminen talkootyönä kertoo yhteisöllisyytemme voimasta.

Lehti tarjoaa foorumin kirjoittamista ja kuvaamista harrastaville ihmisille – nuorille ja vanhoille. Oma-aloitteiset kirjoitelmat ja aktiiviset yhteydenotot ovat aina olleet tervetulleita. Kuvia tarvitaan paljon, ja niitä on saatu käyttöön kameraseuralaisilta, muilta kuvauksen harrastajilta, taiteilijoilta sekä koti- ja muista arkistoista.

Lehtien suunnittelusta on vastannut toimituskunta apunaan päätoimittaja. Kauhajoki-Seura on valinnut toimituskuntaan jäsenistöstään sellaisia henkilöitä, jotka tuntevat Kauhajokea monipuolisesti ja ovat valmiit antamaan aikaansa joululehden sisällön ideointiin, kirjoittajien etsimiseen ja itsekin kirjoittamaan. 

Julkaiseminen tietoverkossa
On tullut aika antaa vanhoille lehdillemme uusi elämä siirtämällä ne tietoverkkoon. Aloitamme vuosikerroista 1958–1972. Tietoverkossa (Kauhajoki tutuksi -sivustolla ja Kauhajoki-Seuran kotisivuilla) ne ovat nopeasti koululaisten, opiskelijoiden, tutkijoiden ja kaikkien kiinnostuneiden tavoitettavissa, ovathan joululehtemme oikea kotiseututiedon aarreaitta.

 Julkaisulupa
Huolellinen toiminta lehtien julkaisemiseksi tietoverkossa edellyttää lupaa kirjoittajilta ja kuvataiteilijoilta tai heidän oikeudenomistajiltaan. Jos kirjoittajana et halua artikkeliasi tai taiteilijana tekemääsi kuvaa tietoverkkoon, pyydämme ilmoittamaan siitä Kauhajoki-Seuralle. Tarkat tiedot palautetta varten ovat erillisessä ilmoituksessa tässä lehdessä

Julkaisuluvan pyytäminen ei ole ainoa syy ottaa yhteyttä teihin kirjoittajiin, kuvaajiin ja taiteilijoihin. Haluamme tässä vaiheessa kiittää kaikkia teitä, jotka olette olleet mukana luomassa mittavaa kotiseutuaiheista tietolähdettä, joka koostuu Seuran julkaisemista joululehdistä. Pian voimme olla iloisia siitä, että lehtien sisällöt ovat helposti ulottuvillamme, kun ne ovat digitaalisena tietoverkossa.

Kerromme mielellämme lisää, jos jotakin olennaista jäi sanomatta.

 Liisa Ruismäki 

Yhteystiedot

Kauhajoen Joulu -lehden 1958–1972 julkaisu netissä
Kauhajoki-Seuralla on tarkoitus julkaista Kauhajoen Joulu -lehdet vuosilta 1958–1972 netissä.  Jos et halua kirjoituksen tai kuvateoksen tekijänoikeuden haltijana teosta tietoverkkoon, pyydämme siitä ilmoitusta allekirjoittaneille 31.10.2023 mennessä.

Kiitollisin terveisin

Liisa Ruismäki
Kauhajoki-Seuran pj.
puh. 040 5547922
liisa.ruismaki@kolumbus.fi
Venlantie 12
61800 Kauhajoki

Jussi Kleemola
Kauhajoki tutuksi -hankeryhmän pj.
puh. 040 4198 843
kleemola.jussi@gmail.com
Oltermanninpolku 6
61800 Kauhajoki

Kauhajoen Joulu 1958–1972 sisällys:

Linkki joululehtien sisällys -pdf

Kauhajoen Joulu 1958–1972 kansikuvan tekijät:

1958 Pentti Porkkala
1959 Pentti Porkkala
1960 Pentti Porkkala
1961 Pentti Porkkala
1962 Pentti Porkkala
1963 Pentti Porkkala
1964 Taru-Liisa Tamminen
1965 Maija-Leena Peltoniemi ja Pentti Porkkala
1966 Markku Pohtola ja Pentti Porkkala
1967 Kyllikki Hautamäki ja Pentti Porkkala
1968 Riitta Tauremo
1969 Ulla Marttila ja Pentti Porkkala
1970 Helena Toivakka
1971 Ilmo Kormi
1972 Tarja Iso-Koivisto